Jak dlouho žijí koráli?

Korálové útesy lze vidět ve vodách oceánů po celém světě. Jejich pestrobarevný vzhled má však skrytý význam. Věděli jste, že korály jsou vlastně živočichové? I když se vám může zdát, že se jedná o barevné rostliny, korály jsou ve skutečnosti tvořeny drobnými živými organismy, tzv. polypy skupiny bezobratlích. Jejich velikost se může pohybovat od velikosti špendlíkové hlavičky až po velikost basketbalového míče. 

Každý takový polyp se skládá z měkkého těla, které je zakončené ústy s žahavými chapadly. Aby korály ochránily svá křehká těla, jejich polypy vylučují vápencové kostry, které se navzájem spojují a chrání tím celé tělo. Korály takto dokáží vytvořit celé kolonie, které následně fungují jako jeden organismus. I přesto, že trvá dlouhou dobu než takový korál vyroste, tito živočichové mají velkou schopnost se spojovat s dalším koloniemi. Proto nacházíme mořské útesy, kde takovéto kolonie žijí stovky i tisíce let a přirozeně se obnovují.

Největším korálovým útesem je Velký bariérový útes v Austrálii, kde začal růst již před 20 000 lety. I přesto, že útesy včetně toho největšího pokrývají zhruba 1 % oceánského dna, jsou domovem pro čtvrtinu všech mořských tvorů a jsou jedním z nejvíce různorodých ekosystémů na světě.

S více než 2 miliony druhů živočichů a rostlin konkurují dokonce i rozmanitosti deštného pralesa.

Polypy, které korály tvoří, jsou průhledné ale postupně získávají barvu z řas, které jsou pro ně zároveň hlavním zdrojem potravy. Řasy jsou také základním ukazatelem toho, že se v kolonii začne vyskytovat problém. Pokud v ekosystému nastane nějaká změna způsobující stresovou situaci, korály začnou své řasy vyhlazovat. Podle toho, jak moc jsou odhalené bílé kostry korálů, můžeme zjistit, v jakém prostředí korály v minulosti rostly. Tento objev se používá také pro výzkumné účely, kdy lze vyčíst, jaké na Zemi bylo klima třeba před tisíci lety.

Několik nádherných úkazů, které se přirozeně vyskytují nejen na Velkém bariérovém útesu můžete vidět i v Mořském světě v Praze. 

Autor: Veronika Brejchová & Tým mořského světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: